Краєзнавчі видання



Видання  книг  авторів       Золочівщини  та про Золочівщину
 

       Пропоновані видання поповнили книжковий краєзнавчий фонд Золочівської ЦРБ ім.І.Франка та фонди бібліотек-філій у 2017 р. 

РЕЛІГІЙНО-КРАЄЇНАВЧЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРО СЕЛО І ПАРАФІЮ СЕЛА ВЕЛИКА ВІЛЬШАНИЦЯ АВТОРА ВАСИЛЯ ХОВЗУНА:

        Ховзун В. Короткий парафіяльний літопис с.Велика Вільшаниця ( до 90-х років ХХст.) / прот. Василій Ховзун. - Львів: ЛА"Піраміда", 2015. - 240 с.

У книзі йдеться про географію с. Велика Вільшаниця. Описано у різних версіях появу села та найдавніші письмові згадки, що вдалося сьогодні віднайти.Коротко згадано про появу греко-католицької Церкви на теренах Галичини і зокрема у Львові. Зображено життя парафії та священників, які служили на парафії с. Вільшаниця. Наведено відомості про старий дерев'яний Богоявленський храм та коротку його характеристику і побудову нового мурованого храму та його посвячення. Згадано і про цвинтарі та їх розташування. Висвітлено життя парафії села від найдавніших часів із біографічним описом священиків. Також ідеться про священиків - вихідців із с. Велика Вільшаниця.
 Для науковців, учителів, краєзнавців, усіх зацікавлених історією рідного краю.

КНИГА ТАРАСА ШАХА ПРО ЛЕГЕНДАРНУ ПОСТАТЬ, ВИДАТНОГО НАШОГО ЗЕМЛЯКА, УРОДЖЕНЦЯ С.СОЛОВА, ЩО НА ЗОЛОЧІВЩИНІ - МИКОЛУ ЛЕМИКА:

       Шах Т. Народжений для подвигу: Докум. розповідь про Миколу Лемика/ Тарас Шах . - 2-ге вид., доп. - Львів: Каменяр, 2016. - 99 с.: іл.   
 У виданні, підготовленому відомим на Львівщині краєзнавцем, багаторічним педагогом, що проживає в місті Бібрка Перемишлянського району, висвітлюється життєвий шлях Миколи Лемика, який в 1933 році на знак протесту проти хижацької політики комуністичної влади в Україні здійснив атентат на працівника радянського консуляту у Львові.


  Золочівщина. Край Маркіян Шашкевича: [фотоальбом] / упорядники: Ольга Кіс, Наталя Блажейко. - Львів: Манускрипт , 2017. -105с.                        
     Мандруючи сторінками цього фотоальбому, ми неодмінно натрапимо на найцікавіші місцини, найдавніші пам'ятки, найдосконаліші мистецькі витвори зодчих цього краю. А це і сакральна архітектура Золочівського краю  (дерев'яні та кам'яні храми, дзвінниці, каплиці, придорожні хрести),  замки, пам'ятки історії та архітектури, багато відомих постатей Золочівщини та ін. 



       Маркіян Шашкевич і Золочівщина. Історико-культурні нариси /Інститут українознавства ім. І.Крипякевича НАН України. Упоряд. Федосій Стеблій. - Львів, 2011.-[Бібліотека Шашкевичіани. Нова серія, №7(12).].- 264с.
У книзі, присвячений 200-річчю від дня народження Маркіяна Шашкевича, вміщено нариси про славного сина Золочівської землі, визначного письменника і громадсько-культурного діяча, фундатора "Руської Трійці", речника і символу національного відродження  на західних землях України та втілення в життя його національно-визвольних ідей багатьма поколіннями патріотів Золочівщини, а також про виникнення на її теренах і відродження в незалежній  Україні традицій всепогодного вшанування пам'яті національного Будителя.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
     Шанувальникам  літератури про Золочівщину добре відоме ім'я Андрія КВАСЕЦЬКОГО, журналіста, книговидавця, перекладача, краєзнавця, дослідника історії сіл Золочівщини, знаного за книгою "Жуличі. Василь Пачовський", що вийшла в світ 2013 року у Чернівецькому видавництві "Зелена Буковина". 
     Увазі читача пропонується нова книга - історичний нарис, присвячений дослідженню давніх письмових згадок XV - початку XVI ст. про Жуличі і сусідні поселення: Бужок, Городилів, Белзець, Хильчиці, Черемошня, Комарів (Сасів), Почапи, що розміщені нині у Золочівському районі, а також про зникле  з історичної карти Галичини монастирське село Лагодиче:


     Квасецький А.Т. Давні згадки про Жуличі і сусідні поселення над річками Буг і Белзець: історичний нарис / Андрій Квасецький. - Чернівці: Зелена Буковина, 2016. - 84 с.

       Автор вступає в дискусію щодо походження нинішнього села, а в минулому містечка Білого Каменя, доповнює цікавими штрихами давню історію Золочева. На підставі аналізу латинського тексту грамоти польського короля Ягайла від 18 жовтня 1432 р. здійснює ідентифікацію несправедливо забутого захисника Олеського замку Ходька Жулицького, який підтримував олеського старосту Івашка Рогатинського у боротьбі проти приєднання надбужанського краю до Польського королівства. Також порушує питання про історичну реабілітацію річки Белзець, відомої ще з XV ст.
        Видання розраховане на істориків, любителів історії та краєзнавців.

   -               -                -                -

     У  2016 році побачила світ книга поезії та гумору золочівського поета, гумориста-сатирика, члена Національної спілки журналістів України та Міжнародної асоціації письменників України - Ярослава ЯБЛОНСЬКОГО.

     

     Яблонський Я. Вічності двигуни: гумор і сатира / Ярослав Яблонський. - Золочів, 2016. - 40 с.

    У новій книжці автора "Вічності двигуни" змальовані актуальні проблеми життя нашого суспільства, які заслуговують громадського осуду. Я.Яблонський викриває вади нашого життя з метою утвердження могутності України і покращення добробуту наших людей.

-             -             -              -             -

      Восени 2016 р. побачили світ  два надзвичайно цінні видання з історії національно-визвольного руху Львівщини і Золочівщини зокрема. Ці книги - результат довгої і клопіткої праці колектикву науковців Інституту українознавства ім. Івана Крип'якевича з історії визвольниних змагань на Золочівських землях у  період в ХХ сторіччя. 
    
    Одна з книг присвячена історії діяльності ОУН у 1937-1953 роках:

      Романюк М. Золочівська округа ОУН у національно-визвольному русі. (1937-1953) / Михайло Романюк; Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича. Центр незалежних історичних студій. - Львів, 2016. - 608 с.


      На основі великої кількості джерельних матеріалів грунтовно досліджено місце Золочівської округи ОУН в українському визвольному русі середини ХХ ст. Розкрито її структуру, встановлено керівний склад, проаналізовано основні напрямки військово-пропагандистської та організаційної діяльності відділів УПА та збройного підпілля регіону. Особлива увага присвячена висвітленню питання поборювання націоналістичного підпілля Золочівщини репресивно-каральною системою радянської влади.
     Видання багате унікальними світлинами та історичними документами періоду функціонування УПА і збройного підпілля ОУН. 


       Українська дивізія "Галичина" (Львівщина): історія, спогади, світлини / упоряд.: Ігор Іваньков, Михайло Романюк. - Львів: Духовна вісь, 2016. - 840 с.: іл.
 
      Ця книга присвячена маловідомій історії формування та бойового шляху дивізії "Галичина", - українського військового підрозділу у складі німецької армії періоду Другої світової війни та організаційної діяльності його комбатантських об'єднань у повоєнний час.
    Основу збірника складають наукові дослідження окремих аспектів життя дивізійників, підсилені блоком спогадів безпосередніх його учасників. У книзі поміщено близько двох тисяч біографічних довідок уродженців Львівщини, які впродовж 1943-1945 рр. воювали у складі дивізії "Галичина", загинули або пройшли увесь її тернистий шлях.
    Видання багате унікальними фотографіями, історичними документами періоду функціонування дивізії, а також світлинами з організаційної діяльності Львівської станиці Галицького Братства колишніх вояків 1-ї УД "Галичина" УНА у 1992 - 2016 рр.

 -         -          -         -         -         -

    Літературним колам Львівщини, Галичини, численним читачам літературних часописів України добре відоме їм'я літературного критика, поета Левка ВОЛОВЦЯ,  більше знаного на землі Камянки-Бузької,  виходця із с. Великої Вільшаниці, що на Золочівщині.
       Левко Воловець -  активний учасник літературного процесу, протягом 1963 - 2011 років опублікував понад 185 статей, рецензій, передмов, а також літературно-критичні нариси "Григорій Тютюнник" (1967) та "Святослав Праск" (2011), книжку нарисів "Надбужани" (1980), збірки поезій "Подих доби" (1993), "Мить перестороги" (1995), "Живої пам'яті рядки" (1998), "Христос і ми" (2000), "Голосне мовчання слова"(2002), "З болю і віри", "Рубежі" (2009) та ін.; збірки поем, пісень. У 2000 р. видав збірник для вчителів-філологів "Братання словом".
     До уваги читачів - декілька збірок автора, які він подарував Золочівській центральній районній бібліотеці, і з якими можна ознайомитись у її стінах вже зараз.

 

     Воловець Л. Крізь спалахи надій: поезії та поеми / Левко Воловець. - Львів: Сполом, 2011. - 128 с. 


    Воловець Л. Надвечір'я: [збірка поезій] / Л.Воловець. - Львів: Сполом, 2013. - 116 с.



   Воловець Л. Гармонія душі: поетична збірка / Л.Воловець. - Львів: Сполом, 2014. - 144 с.


     Воловець Л. Голгофа України: поезія / Л.Воловець. - Львів: Сполом, 2016. - 108 с. 

 ------------------------------------------------   



    Праск С.Б. Левко Воловець. Творча світлина письменника / Святослав Богданович Праск. - Львів: Сполом, 2014. - 92 с.: іл.

   Незабаром (орієнтовно 5.06.2016 р.) очікується презентація пропонованих книг Левка Воловця за участю самого автора.Про час проведення буде повідомлено додатково на головній сторінці цього блогу.

-           -            -           -           -           -           - 



     Жуличі. Василь Пачовський: збірник історико-краєзнавчих праць і літературно-художніх творів / упоряд., автор передмови та приміт. А.Т.Квасецький. - Чернівці: Зелена Буковина, 2013. - 398 с. + вкладки 60 с.
   
    Жуличі, Жуличе, Жуліце... Протягом століть так по-різному називали це село, що розкинулося на межі Малого Полісся і Подільської височини, неподалік витоків Західного Бугу, під захистом трьох жулицьких гір - Широкої, Високої і Сторожихи.
       У давнину цей край належав до Волині, а з кінця ХІІ століття здебільшого до Галичини. Тому важко сказати, як правильніше буде з історичною назвою місцевих мешканців - їх можна назвати і волинянами, і галичанами. Але немає сумніву, що вони насамперед жуличани - представники роду або нащадки колишніх підданих давнього слов'янина Жула (Жулеслава), ім'я якого поширилося на назву села. І це тільки одна з цікавих сторінок, які пропонують читачам автори колективної праці про чарівне і загадкове село, що нині належить до Золочівського району Львівської області.
         Значно більше уваги приділено самим жуличанам - скромним трударям, які у всі часи вміли відстоювати свою гідність і честь. 
        До збірника увійшли праці з історії села Жуличі та нарис про життя і творчість уродженця села Василя Пачовського - поета-модерніста, драматурга та історика. Краще пізнати неординарну постать митця допоможе добірка його творів, особливо ті, що друкуються вперше в Україні після десятиліть заборони і замовчування. 
  
   -          -          -          -          -           -          -


    Дубас З. Хвала Дочці Прометея: збірник літературних задач, головоломок, криптограм, ребусів і запитань вікторини /Зеновій Дубас. - Тернопіль: Астон, 2015. - 48 с.: іл.
 
     Весною 2015 року в тернопільському видавництві "Астон" вийшла в світ невеличка книжечка золочівського педагога Зеновія Дубаса. Це видання навчально-виховного характеру, що має за мету закріпити школярами вивчений на уроках української літератури матеріал за темою: "Вивчення творчості Лесі Українки" у загальноосвітній школі.
      До збірника "Хвала дочці Прометея" увійшли літературні завдання, побудовані на уривках із творів Лесі Українки (Лариси Квітки-Косач). Ці завдання покликані допомогти учням закріпити виучуваний матеріал за згаданою темою за допомогою елементів творчості, наочності та логічного мислення.

-            -              -            -            -            - 


    
   Україна - земля героїв [Текст; ноти]: збірник пісень /упоряд. та аранж. І.Вар'янко; рецензент Н.Є.Турко. - Золочів, 2015. - 48 с.

    До збірника увійшли народні та авторські твори для ансамблевого виконання у супроводі бандур, які аранжувала й упорядкувала Ірина Вар'янко. У ньому представлена пісенна творчість Українських Січових Стрільців (УСС), Української Повстанської Армії (УПА) та пісні сучасних українських композиторів.
     Видання адресоване керівникам ансамблів бандуристів музичних та мистецьких шкіл закладів культури, а також широкому загалу шанувальників бандурної музики.

  У духовній скарбниці нашого народу, мов коштовна перлина, дбайливо зберігається пісенна творчість Українських Січових Стрільців (УСС) та Української Повстанської Армії (УПА). Лицарі в обороні за соціальне і національне визволення рідного краю, стрільці та повстанці залишили у спадок нащадкам самобутні літературні та музичні твори. Їх довго замовчували, але вони ніколи не гинули, бо жили в пам'яті старших людей, найперше в Галичині, на Волині та за синім морем.
    У бібліотеках, архівах доступ до історичних документів про надії, болі й молодечі радощі стрільців та повстанців був закритий. Та за грифом "таємно" не можна було заховати пісню. Бо пісня завжди об'єднує людей, облагороджує їхні душі, будить нашу совість, робить нас народом. 
    Пісня давала і дає силу, мужність і незламність нашим відомим і, може, ще більше невідомим героям, перед якими вільний народ сьогодні низько схиляє свої голови. Палке бажання свободи, перемоги, незалежності - характерна риса української душі, нації, нашої сутності. За цю святу ідею полягло, "як той сухий листок", чимало славних героїв, борців за волю й долю України.
     З піснею на устах українці "йдуть до бою, ще й сміються", піснею линуть над високими горами, широкими ланами й степами України, піснею моляться за свою долю, піснею плачуть і сміються, піснею люблять і живуть...



     Нещодавно побачила  світ  книга історико-духовного характеру відомого золочівського краєзнавця, історика, культуролога, громадського діяча, завідувача музею Золочівський замок Надії Тарасівни ГУПАЛО
      У виданні  відображено історію Золочівського монастиря отців василіян від початку його заснування і до новітніх часів, а це період XVI - XX століть. Розглядається також історія церкви при монастирі як багатовіковий осередок релігійного та духовного життя громади міста Золочева, а також його округи. 
    Історю заснування та діяльності монастиря і церкви не можливо розглядати без контексту історичного, адже історія його побудови тісно пов'язана з історією самого міста Золочева та суміжніх сіл. У зв'язку з цим і саме історичне тло епох подане окремим розділом книги. Читач побачить тут багато описів давнього Золочева, деяких сіл Золочівщини, з якими пов'язана історія побудови Василіянського монастиря, а саме: Монастирок, Золочівка (Бенів), Тростянець, Козаки, Лука. Власне з книги дізнаємося про те, що на початку своєї історії Золочів знав два монастирі - "Бучинський" і "На ліску", які однаково називалися Золочівський.
   У книзі використано багатий архівний матеріал: монастирські інвентарі, хроніки, інші документи. Значну увагу приділено відомим постатям, діяльність яких пов'язана з історією  монастиря, - фундаторам, доброчинцям, єпископам, мученикам за віру.
     Книга щедро проілюстрована історичними світлинами, репродукціями історичних документів, карт, схем тощо.

  -     -      -      -      -     -      -     -     -     -     -     -     -

 

       Кріль, Ф. Душа голубки білої [Текст]: збірка новел та оповідань / Федір Кріль. - Львів: Сполом, 2014. - 136 с.

      Вийшла у світ нова книжка золочівського краєзнавця Федора Кріля "Душа голубки білої". Це книга новел, оповідей та сповідань із пройдених днів та років життя простої людини землі Галицької.
      У цій книжці  Федір Кріль приходить до читача і в українську літературу з любов'ю до людини, відкриває зарубцьовані за життя карби пам'яті, подає людей у новелах як добрих вісників з небес, що карають фарисеїв та упирів, і все ж утверджують своїм життям надію, віру і любов на землі. 
       Новела "Біла голубка" - про тяжку долю жінки Марти, дочки галицького сільського священика, яка студіювала хімію в університеті, а тепер у маленькому містечку підгодовує голубів, що сідають на її плечі, клюють крихти хліба з її рук. Колись так  з рук її донечки Галинки клювала і біла голубка, як вони усі троє з чоловіком Віталієм  проходили на майдані у Львові. Але все загинуло у страшній воєнній завірюсі: чоловік, добрий львівський лікар, пішов з повстанцями, віддав життя за Україну в боях у Карпатах, Галинка померла в бараках Сибіру, і все питала, коли тато білу голубку принесе, а Марта витерпіла всі страждання і після смерті ката Сталіна повернулася в Україну. Але у Львові жити не дозволили, то поселилася в цьому містечку, працює прибиральницею в школі, а діти називають її голубкою. Ніхто і ніколи не бачив її сердитою, підкреслює автор цю святу рису українки-інтелігентки, страдниці-християнки. Він ніби сам подає їй руку і приводить її до нас.
        У цій книжці ще багато цікавих, захоплюючих і головне життєвих новел, писаних на основі реальних подій  з чийогось життя... 
----------------------------------------------------------------------------------------- 

    Тихонова К. Очівочі: [збірка поезій] / Катерина Тихонова. - Хмельницький: Видавець ФА-П Стасюк Л.С., 2014. - 40 с.

   П'ята поетична збірка  золочівської поетеси Катерини Тихонової "Очівочі" зіткана з думок і почуттів. Авторка навмисне прописала назву як єдине ціле, щоб у читача склалося враження не лише постійної присутності автора між поетичними рядками, а й того, що в житті трапляються нестандартні винятки із правил. Авторка закликає цією збіркою: "Будьмо завжди відвертими, дивлячись очі-в-очі!"

-----------------------------------------------------------------------------------------

    
       Кріль, Ф. Словіта: короткий історичний нарис [Текст] / Ф.Кріль. – Львів: СПД Мойса С.В., 2013. – 24 с.; фотоіл.

     У грудні 2013 року вийшла в світ нова книжка  із серії книг з історії сіл і містечок Золочівщини – про село Словіту. У книжечці, хоч і невеликій за обсягом,  -  все те, що найбільше хотів передати золочівський автор-краєзнавець, уродженець села Словіта Федір Кріль у своїй синівській любові до рідного куточка землі. Це і розмаїтості та особливості природних ландшафтів, що розкинулися навколо села, і особливості природних та рукотворних пам’яток, та головне тут – круговерть історичних подій, які відбувалися в селі протягом XV – ХХ століть.
    Словіта заснована ще в сиву давнину, про це свідчать археологічні знахідки бронзової доби, знайдені місцевим мешканцем, серед яких сокира початку бронзової доби. Тут вирувало життя ще в козацько-гетьманські часи (XVII ст.). Стояло обозом  і військо Б.Хмельницького (1648 р.).
      Перша письмова згадка по Словіту датується 1485 роком у документах польської королівської канцелярії (Summaria – 1870 р.), де є запис про надання у 1485 році привілеїв на Словіту тодішній його власниці. Отже, в цей час село вже існувало.
    Головна архітектурна пам’ятка села і пам’ятка далекої давнини - жіночий монастир, у XVI столітті вже був зруйнований татарами. Відбудований лише у 1616 році.  Монастир відіграв велику роль у розвитку освіти і культури в Словіті.
   Зі сторінок книги маємо змогу уявити й уклад та побут мешканців села, а також його господарство, прагнення та намагання людей вершити та змінювати своє  життя, життя громади.
     Не зміг оминути автор і часів та подій визвольних змагань українського народу на території Словіти у ХІХ – ХХ століттях, а також багатьох поколінь людей і визначних постатей села, що з ними пов’язані. Тут було засновано й активно діяло товариство „Просвіта”, читальня, молодіжне товариство „Луг”. У селі, при забороні польською владою, лунала українська пісня, щороку проводилися фестини, молодь об’єднувалася спортивній організації „Луг”. У крамниці торгували товарами лише українських виробників, її стіни прикрашало гасло „Свій до свого по своє”, - дізнаємося з книги.
   У книжці – також і розповіді про пам’ятки старовини та архітектури села, яких зараз вже немає, проте історичні та архівні джерела зберегли відомості та пам’ять про них.
    Найважливіші творці історії кожного населеного куточка – звичайно ж його люди. Автор не дає розгорнутої розповіді про події та багатьох видатних і менш відомих людей села, проте з ланцюга подій і пов’язаних з ними життя персоналей зацікавлений читач матиме змогу уявити картини давніх часів та цілих епох, а вихідці з села – ще й згадати багато чого з пережитого і вистражданого. 

 --------------------------------------------------------------------------------------

     Смерека, М. Співає село Ремезівці від щирого серця й душі [Текст; ноти] / Марія Смерека. – Золочів, 2013. – 378 с.

    Народна пісня хвилює душу й звеселяє серце. Ремезівці  - село відоме здавна, було і залишається національно свідомим селом завдяки невсипущій праці його мешканців та видатних діячів. У Ремезівцях народилися й виросли відомі українські письменники Роман Завадович і Теодор Курпіта.

   І нині в Ремезівцях колядують, щедрують, виводять гаївки, співають у різних життєвих нагодах. Є в селі й фольклорний ансамбль «Берегиня», що відроджує давні традиції і береже пісенні скарби рідного села.

    Усі пісні, зібрані у цьому збірнику, зберегла у своїй пам’яті і в своєму серці учасниця ансамблю п. Марія Смерека. Співали ці пісні ще  за часів її бабусі і мами. В укладанні збірника допомогли й такі мешканці села, як М.В.Макух (1924 р.н.), Є.С.Попадюк (1933 р.н.), Г.Г.Туркевич (1935 р.н.), О.Ф.Леськів, Н.В.Попадюк (1962 р.н.) та ін., усі з Ремезовець, а також до укладання збірника спричинилися мешканці м. Золочева та Тернополя, вихідці з с. Ремезівці.

   Є серед цих пісень справжні перлини, створені в рідному селі (як, наприклад, пісня-гімн «Просвіти» с. Ремезівці, гаївка «В Ремезівцях на горбочку…», є пісні авторські (ноти до цих відомих пісень можна знайти у відомих збірниках), але в Ремезівцях їх люблять, співають і вважають своїми. Є пісні щирі й наївні, як на сучасну людину, але вони мають право на життя, адже хтось виливав у них свій біль і жаль, хтось так відчував і так передавав свої почуття.

     Це збірник для тих людей, які хочуть згадати забуті пісні, які співали наші предки, милуватися рідним, своєрідним словом, чарівністю дивних мелодій. Цей збірник також є подякою тим, хто зберіг цей скарб для нас, наших дітей та онуків.
---------------------------------------------------------------------------------------------- 


    Панчишин, В.Г. Вороняки: Мій рідний край, земля моя свята!..[Текст]  / В.Г.Панчишин. – Луцьк: ПП. Іванюк, 2012. – 88 с.; фотоіл.

       У виданні, що побачило світ з нагоди 20-річчя заснування церковної громади у с. Вороняки Золочівського району Львівської області, подано архівні матеріали, різноманітні спогади, докладну хронологію зведення храму святих Жінок-мироносиць тощо.

    Вороняки – типове село Галицького краю. Проте, разом з тим, воно особливе: своїми спогадами, сповненими весняними солов’їними мелодіями, мальовничою природою, лісовими масивами, які його оточують. Як і кожне село, воно неповторне й унікальне, зі своєю географією й історією, славне своїми людьми, їх звичаями, традиціями і піснями, незбагненним і містичним їхнім духом. На жаль, про це село ще ніхто не писав, хоча вже є багато книжок про села Львівщини.

       Ця книжка є першою спробою написати про рідне село. Звичайно, першому завжди найважче. У книзі висвітлені не всі події, багато суб’єктивного у спогадах людей, може й особистого. Тут переплелися непрості людські долі та складні інтереси численної сільської громади. У роботі над книжкою використані архівні матеріали, спогади односельчан автора, статті й спогади, розміщені на сайті «Благовість».

-------------------------------------------------------------------------------------


    Дідула, В.П. У країні кленового листка [Текст]: повість, оповідання / В.П.Дідула. – Львів: Сполом, 2013. – 136 с.

       У  творах своєї нової книги автор розповідає про далекі краї і рідну землю, про часи давніші й теперішні, про красу душі та красу природи, знайомить читачів із великою добіркою народних прислів’їв та приказок «Красне слівце, зібраних у рідному селі Сновичі на Золочівщині.
 

-------------------------------------------------------------------------------------

      Потопник, М. Поглядом у минуле [Текст]: роман-спогад / Мирон Потопник. - Львів: Логос, 2012. - 235 с.; фотоіл.
 
    Це релігійна, етнографічна, краєзнавча історія  Галицького, в тому числі й Золочівського краю. Описується історичне минуле таких сіл, як Сасів, Бужок, Білий Камінь, Підлисся, Розваж, Княже, Ясенівці, Залісся, Вільшаниця, Хильчиці, Скварява, міста Золочева. Автор – уродженець села Бужок, що на Золочівщині. Емігрував до Канади, де й упокоївся.
       Книга щира, правдива, перейнята синівською любов’ю до рідної землі. Буде корисна історикам, етнографам, священикам у їх праці, а також широкому загалу небайдужих людей.

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------    

       Золочівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №2 ім. Маркіяна Шашкевича Львівської області: історичний нарис [Текст] / упорядник З.Дубас. – Золочів, 2012. – 240 с.; фотоіл.
     У книзі вчителя середньої загальноосвітньої школи №2 міста Золочева Зеновія Дубаса розповідається про життя і діяльність цієї школи, яка носить ім’я славного земляка о. М. Шашкевича.
         Книга розрахована на випускників, учителів та учнів школи, краєзнавців і всіх, хто поважає цю школу. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

   

  Сухецька Д. Літературна Золочівщина: (науково-методичний посібник для вчителів та учнів) / Дарія Сухецька. - Золочів, 2008. - 96 с.

   У книзі подано матеріал для вивчення теми: "Літературні постаті Золочівщини у 5 - 11 класах та в позакласній роботі" - творчі портрети письменників Золочівини ХІХ - ХХ ст.

    Автор сконцентровано подає фактичний матеріал, своє аргументоване прочитання важливих літературних тем, розкриває потужний потенціал виховання національної свідомості, що його має література рідного краю.

   З роботи читач дізнається про життєвий і творчий шлях таких письменників, як Маркіяна Шашкевича, Романа Купчинського, Романа Завадовича, Василя Пачовського, Романа Дурбака. Тут показано форми використання матеріалів літературного краєзнавства на уроках рідної мови та літератури і в позакласній роботі.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------  

       Краю мій рідний [Текст; ноти]: пісенник / слова М. Гульватого, музика Богдана Гірського.–Золочів, 2013.– 48 с.
    Поезія Михайла Гульоватого, Золочівського митця, покладена на музику, із цього збірника пісень не залишить нікого байдужим. Вона сповнена щирістю і глибиною думки. Пісні з різноманітним мінорним і мажорним звучанням. Особливе враження викликає мелодика текстів пісень: «Роки мої – осінні журавлі».
       Пісенник поєднав у собі поетичну і пісенну творчість двох авторів і є виявом їхньої щирої любові до України і прагнення бути корисним для неї.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Співає світ про Кобзаря [Текст; ноти]: пісенник  / слова О.Астаф’єва, Г.Бойко, П.Волощука та ін.; муз. Б.Гірського. – Золочів, 2013. – 100 с.

    Пісенник змальовує Тараса Шевченка в усіх виявах його життя, про які той сам сказав: «Караюсь, мучусь, але не каюсь». Сповнені ідеєю української України, окрім звеличення і прослави геніального Поета, пісні збірки закликають сучасників і майбутні покоління здійснити заповітну мрію Тараса Шевченка.
   Автор  пісенника, видання якого приурочене до 200-річчя від дня народження Т.Шевченка, використав, крім своїх віршів, вірші поетів О.Астаф’єва, Г.Бойко, П.Волощука, М.Гульоватого, І.Драча, С.Когут, Г.Гузик, Л.Недін, Б.Чепурка та ін. Автор також вдало використав окремі улюблені пісні Т.Шевченка, пісні про матір і батька Шевченка. Не оминув і його  особистого життя, присвятивши пісні В.Репніній, Л.Полусмак, Оксані…    

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

    Тихонова, К. Розмова на двох [Текст]  / Катерина Тихонова. - Львів: Сполом, 2013.  

      Пропонована збірка - це збірка інтимної лірики, оригінальна за своєю побудовою, а насправді - розмова двох закоханих, які застигли у чеканні першого кроку назустріч. Авторка зводить двох самотніх особистостей, зав'язується розмова. мить за миттю, і читач щоразу виразніше бачить суть і світ кожного з них і застигає в чеканні, коли хтось зробить перший крок назустріч.

        Зустрічаються двоє - Пан і Панна - наче для вияснення стосунків, наче для надання їм шансу порозумітися, з'ясувати те, що визрівало в їхніх душах, щоб вони нарешті змогли знайти шлях одне до одного. І ось Пан і Панна зустрічаються, неодноразово, а згодом навіть сідають за рояль, щоб заграти спільну мелодію в чотири руки... Мелодію Кохання...
Чи вийде вона в них? Судити тобі, дорогий читачу. 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------  

 

Юречко, Ю. Городилів і городилівці [Текст] / авт.-упоряд. Юрій Юречко. – Львів: Вид-во Львівської політехніки, 2012. – 192 с.: фотоіл.

Пропонована книжка Золочівського краєзнавця, педагога, священнослужителя Юрія Юречка – це історико-краєзнавчий та природничо-географічний екскурс невеликим селом Городилів Золочівського району. Книга щедро наділена подіями, фактами, датами, численними історико-статистичними даними, історичними світлинами. Історія села подана в хронологічних межах ХІІ – ХХ ст.
Подається детальна характеристика природно-географічних умов, розлога характеристика самого села, розвиток його господарства, уклад життя та звичаї самого населення.

 ------------------------------------------------------------ 


   Гринькевич М. Поморяни: віхи історії / Мирон Гринькевич; ред. В.Грабовський. - Львів: Вільна Україна, 2003. - 160 с.: іл., фото.

 

   Книга Мирона Гринькевича "Поморяни: віхи історії"  відноситься до літературного жанру, який у роках нашої Незалежності набув чи не найбільшого  поширення - художньо-документальна публіцистика. Розторсавши у своїй пам'яті спогади про рідну Поморянщину, автор з притаманним йому життєвим досвідом бачення плинності суспільних процесів, зачудованим словом веде оповідь пережитого. І в цьому цінність його творчої праці.

      Зі сторінок книги читач дізнається про коловерть історичних подій Поморянщини, в основному тих, які відбувалися тут протягом ХХ століття. Побіжно автор захоплює і часи давніші. Матеріал побудований на спогадах старожилів, виходців із Поморян та навколишніх сіл, у тому числі й представників української діаспори. 

      Окремі розділи присвячені вченим та визначним людям, що вийшли з Поморянщини; враженням та відгукам письменників про цю місцевість. Видання збагачене світлинами з  минулих років.

    Книга розрахована на допитливих дослідників, краєзнавців, усіх тих, кому дорога доля рідної місцини.

----------------------------------------------- 

 

     Дідула, В.Т. На річковому плесі [Текст]:оповідання, новели, сторінки із щоденника / В.Т. Дідула. – Львів: Сполом, 2010. – 128 с.

Марія Олександрівна Вілінська (Марко Вовчок) обезсмертила героїв своїх книг у «Народних оповіданнях», які навіть увійшли у хрестоматії з української літератури. І авторові, виходцеві із с. Сновичі на Золочівщині, подумалось, що його, сновичівські земляки, нічим не гірші. Їх історії також цікаві і повчальні. Тож і написав цю книжку серцем і душею, оживив і відтворив своїх земляків з їх неповторним місцевим колоритом і говіркою у цілком реальних життєвих історіях.
---------------------------------------------------------------

       
      Життєві млини [Текст]: поетична збірка Золочівщини /Р.І.Петріца, Ю.Ф.Бойко, М.В.Почонтик, Б.М.Драп’ятий. – Золочів, 2010. – 80 с.
         У збірці поміщені вірші зазначених авторів, в яких передаються реалії нашого щоденного життя, а також і мрії про прийдешнє.
---------------------------------------------------------- 

Шибаєва, О. Мого дитинства річка [Текст]: вірші для дітей і не тільки / О.Шибаєва. – Львів: Сполом, 2011. – 48 с.
До збірки увійшли поезії молодої золочівської поетеси, розраховані не тільки на юних читачів, а й на людей, для яких важливо залишатися молодими в душі, радіти кожному позитивному моменту і шукати істину щодня.
---------------------------------------------------------- 


Гирило, І. Дорога – символ вічної надії [Текст]: збірка поезій / Ірина Гирило; перед. Слово А.Пасічник. – Львів: Сполом, 2011. – 42 с.
 
У поетичній збірці молодої золочівської поетеси відображені роздуми, вагання, хвилювання молодої людини, пошуки себе і численні запитання до себе і до сучасників.

--------------------------------------------------- 


Гірський, Б. Вінок пісень Маркіянові Шашкевичу або Казальниця: до 200-ліття від дня народження [Текст] / Б. Гірський. – Львів, 2011. – 140 с.
Книга учителя-методиста Золочівщини Б.Гірського містить пісні, присвячені М. Шашкевичу. Тут поміщено пісні національно-патріотичної, релігійної, шкільної, природничої, навчальної тематики, а також про родину, рідну матір, та календарно-обрядові. 
Буде корисною чителям, учням, студентам, культосвітнім працівникам в організації Шашкевичевих свят. 
---------------------------------------------------  

1 коментар: