пʼятниця, 6 листопада 2015 р.

Маркіян Шашкевич - гордість Золочівської землі

        6 листопада цього, 2015 року, минає 204-а річниця від дня народження першого подвижника національно-культурного відродження Галицької України, славного сина Золочівської землі, письменника і громадсько-культурного діяча, отця Маркіяна ШАШКЕВИЧА (1811 - 1843).
      Він організував і об'єднав гурток прогресивної молоді, здатний на справжню патріотичну, національну справу, був натхненником видання першої книжки народною мовою ("Русалка Дністрова", 1837 р.); виголошував у церкві перед громадою проповіді рідною мовою; уклав першу українську читанку на західноукраїнських землях; перший вказав на те, що ми, українці, окремий народ, одне живе тіло, одна велика душа.
       У глибокій духовності Маркіяна Шашкевича, в його творчості черпаємо ми сили, що на початку ХХІ століття допомагає нам жити й розвиватися як нації, народові, державі.

         Золочівська центральна районна бібліотека до уваги своїх користувачів презентує нові видання  творів М. Шашкевича та літератури про нього:
 
     Шашкевич, М. Повне зібрання творів /упорядник та редактор М.Шалата. - Дрогобич: Коло, 2012. - 560 с.: іл.

     Пропонована книга - перше повне зібрання творів М.Шашкевича.

  Ткачук, М.П. Маркіян Шашкевич.  Дослідження / М.П.Ткачук, О.М.Ткачук. - Тернопіль: Медобори, 2009. - 248 с. 
      У книзі висвітлюється роль М. Машкевича  в національно-культурному відродженні Західної України, по-новому прочитується лірика, історіософські візії поета, просторово-часовий континуум поезій, розглядається структура ліричного героя, своєрідність жанру елегій та елегійні мотиви в творчому доробку митця. На цій основі формується уявлення про Шашкевича - талановитого поета-романтика, характер його естетичних шукань і внутрішню структуру його ліричних поезій. Аналіз творів класика української лірики здійснюється в широкому європейському історико-літературному контексті.


       Маркіян Шашкевич і Золочівщина.  Історико-культурні нариси /НАН України. Ін-т українознавства ім. І.Крип'якевича. Шашкевичівська комісія; упорядник Ф.Стеблій. - Львів, 2011. - (Бібліотека Шашкевичіани. Нова серія, №7 (12). - 264 с.
      
      У книзі в різних аспектах висвітлено виникнення традицій вшанування пам'яті М.Шашкевича, його спадшини на теренах Золочівщини та Львівщини, а також втілення в життя його національно-визвольних ідей багатьма поколіннями патріотів Золочівщини.

 -               -               -              -              - 
 

Немає коментарів:

Дописати коментар