вівторок, 29 січня 2019 р.

Крути : вчора - вони, сьогодні - ми


       Під час більшовицько-української війни відбувся бій під Крутами: близько  300 юнаків Військової школи і студентів січових стрільців під командуванням  капітана  Гончаренка, зазнали поразки  від більшовицьких військ Михайла Муравйова, що кількісно переважали крутян. Після запеклого  багатогодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. Під час відступу 27 студентів та гімназистів, які знаходилися в резерві, потрапили в полон. І наступного дня ці  27 героїв були розстріляні або замордовані. Їх  поховано 19 березня з військовими почестями в братській могилі на Аскольдовому цвинтарі.
         З цієї нагоди в читальному залі Золочіваської ЦРБ ім. І.Франка  оформлено книжково-ілюстративну виставку "Над Крутами тужить калина" До вашої уваги віртуальна виставка "Бій за майбутнє України"

    Крути. Січень 1918 року: док., матеріали, дослідж., кіносценарій/ Іст. - культурол. т-во "Герої Крут"; упоряд. Я. Гаврилюк. - К.: Вид. центр "Просвіта", 2008. - 840с.                  
  До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С.Єфремова, Д.Дорошенка, М.Грушевського, Є. Маланюка, Людмили Старицької- Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 рр.
Збірник упорядковано у хронологічному порядку, починаючи з кінця 1917р. по 2008 р. Завершує видання кіносценарій "Крути".
Адресується дослідникам, викладачам вищих навчальних закладів, учителям шкіл,   Сорока Ю.В. Бій під Крутами/ Ю.В. Сорока.- К: Золоті Ворота, 2013. - 120с.
      29 січня 1918 року поблизу селища Крути на відстані 130 км від  Києва відбувся жорстокий, нерівний бій між чотиритисячним військом більшовиків та трьомастами українськими юнкерами, студентами і гімназистами, що обороняли підступи до Києва. Більшість юнаків не мали  ніякої військової підготовки, були погано озброєні, але стояли на смерть, захищаючи свободу молодої Української держави. Українці відбули кілька  атак, під час яких зазнали значних втрат. У перебігу військових дій цей  бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.


  Крути: Збірка у пам'ять героїв Крут/ Упоряд. Зінкевич О., Зінкевич Н.- К.: Смолоскип, 2008. - 422с.                                     29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії - бій під Крутами. Уряд УНР, опинившись без війська, кинув на протистояння з російською армією,  що йшла на Київ, кілька сотень погано озброєних українських студентів та гімназистів. Майже всі вони полягли у нерівному бою. Цей бій отримав величезне символічне значення - і саме його намагалися розкрутити упорядники цієї книги.
      До збірки " Кроути", виданої "Смолоскипом" до 90-річчя бою, увійшли найрізноманітніші матеріали. Це й історичні матеріали та статті, в яких розкривається хід та причини трагедії, і художні твори, але насамперед - публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги - спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити.
     Багато матеріалів, узятих із важкодоступних діаспорних видань, публікуються в Україні вперше. Книга розрахована на широке коло читачів, зокрема молодь.


     Крути: 29 січня 1918 р./ Передмова І. Юхновського. Упорядник О. Бойко. - К.:Видавництво імені Олени Теліги, 2007. - 96с.

  На основі спогадів очевидців подій, учасників крутянського бою читачі зможуть дізнатися, як насправді відбувалися події під Крутами,  відтворити реальний образ того героїчного, безприкладного в історії бою.


     Героїка трагедії Крут/ упоряд. В. І. Сергійчук. - К.: Україна, 2008. - 464с.            
       У спогадах учасників бою  під Крутами, що відбувся 29 січня 1918 року, роздумах сучасників поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних воєнних подій осмислюється героїка подвигу  юнаків України в ім'я своєї  Вітчизни. Видання, матеріали якого подаються, як правило,  в оригіналі, друковане раніше тільки в еміграції й не скрізь містить повні імена авторів. Розраховане  на українську молодь і всіх тих, хто цікавиться історією національно-визвольної боротьби нашого народу в 1917-1921 роках.


        Бій під Крутами // Історія України: посібник для 10-11 класів/ Під ред. А. Козицького. - Львів: ЛА"Піраміда", 2012. - С.  26- 31 с. 
      Бій під Крутами має особливе значення новітній історії України. Оцінюючи цей бій, зазвичай окремо виділяють суто військовий та символічний аспекти подій. Бій відбувся 29 січня 1918 р., у той час, коли тривав перший період війни більшовицької Росії проти української Народної  Республіки. Уряд УНР виявився цілковито  не готовим до протидії агресії зі сторони російських більшовиків.       Верига В. Бій під Крутами / Василь Верига//Визвольні змагання в Україні 1914-1923рр.  У двох томах.  Том 1.- Жовква, Видавництво Отців Василіан "Місіонер", 1998.-  С. 237-238.
        У двотомнику досліджуються один із найбільш важливих і суперечливих етапів політичної історії України ХХ століття: відтворено події в українських землях у період Першої світової війни та визвольних змагань 1917-1923 рр., охарактеризовано визначні постатті національно-демократичного та комуністичного табору, висвітлено політику  Росії та західних держав Європи щодо України, її державності та соборності . 


    Швед О. Командування передало наказ відступати, але хтось переплутав і сказав наступати/ Ольга Швед// Країна . -  2018. -  №3 (406). - С. 6-7.
    Як чорна гайворонь, обсіла нашу Україну російсько-"большевицька" грабіжницька орда. В цей час Українська фракція  центру Університету Св. Володимира кличе студентів-українців усіх вищих шкіл негайно прийти на підмогу своєму краєві і народові, одностайно ставши під прапор борців за волю України проти напасників, які хотять придушити все, що здобуто нами довгою, тяжкою героїчною працею.


    Закалюк А. Українська революція/ Андрій Закалюк//Вступ до історії України : навчальний посібник. - Львів: Видавництво "Астролябія", 2012. - С. 113-117.
  29 січня 1918 року проти чотиритисячного більшовицького загону Михайла Муравйова, який прямував на Київ, виступили старшокласники та студенти київськиїх шкіл  та вузів. Бій відбувся на залізничній станції Крути. Юні бійці  ціною власного життя стримували ворожий наступ. Цей бій став одним із символів нескореності, незламності в боротьбі за Україну.


    Брехуненко В. "Братня" навала . Війни Росії проти України ХІІ- ХХІ ст. / В. Брехуненко, В. Ковальчук, М. Ковальчук, В. Корнієнко. - Київ, 2016. - 248с. 
    У книзі в науково- популярному форматі розглядаються численні російсько-українські війни включно з Вітчизняною війною українців за незалежність, яка розпочалася зі вторгнення російських окупантів в Україну  в лютому 2014р. Простежено, що коріння   цих війн сягають ХІІ ст. Показано, що саме війни як втілення постійних агресивних планів Московії/ Росії заволодіти українськими землями визначити головну вісь російсько-українських стосунків.Описано  мотиви,  визрівання та хронологію війн, перебіг військових дій, наслідки війн та їхній вплив на українську перспективу. Вітчизняна війна, яку україні доводиться вести  з 2014 р., розглядається на тлі перегуків між  путінською агресією та московськими стратегіями війн проти України ХV-XX ст.
   Для всіх, хто цікавиться історією українсько-російських стосунків та історію України.


      Драбат Г. Українські термопіли/ Григорій Драбат// Визвольний шлях. - 1978. - №1(358). - С. 3-9.
   Крути - символ безмежного ідеалізму й героїзму української молоді, храм слави і чести української нації.
   Мають Крути і свій праобраз в історії найвищого  людського героїзму  - це Термопіли, т.зв. "гарячі ворота" у Тессалії. Тут у V -му столітті  перпед народженням Христа 300 спартанців на чолі зі своїм славним царем Леонідом своїми трупами загородили шлях перській навалі, що сунула на стародавню Грецію.  
      І Крути також називаємо Українськими Термопілами, бо й під Крутами загинуло 300 українських лицарів-юнаків, що  своїми трупами спиняли московсько-большевицьеу навалу, що сунула на Київ. 


    Яремчук А. Немеркнучі Крути/ Андрій Яремчук//Українська культура. - 2006. - № 5-6. - С. 24-25.
    Бій біля невеличкої залізничної станції Крути, що на Чернігівщині, наприкінці січня 1918 року жменьки українських юнаків із шеститисячною навалою більшовицьких військ став символом жертовності  за українську державність.
   Салига Т.Ю. Імператив ( Літературознавчі статті, критика, публіцистика)/ Тарас Салига. - Львів: Світ, 1997. - 352с. 
         Праця Тараса Салиги, доктора філологічних наук, лауреата премії в галузі літературно-художньої критики  О.Білецького, автора книг "Право на себе", "У глибинах гармонії", "Микола Вінграновський", "Продовження", "Високе світло" та ін. -  це студії складних і драматичних періодів української художньої дійсності. Автор відкриває сучасному читачеві чарівні материки  української релігійної поезії, що завжди скрашувала нашу літературу своєю духовною силою, філософічністю проблематики, досліджує творче  життя української літературної еміграції, естетичні напрямки поезії на стиках епох, зокрема творчість поетів-шістдесятників, розглядає досі у нас майже не знану стрілецьку та упівську поезію.
  Для  викладачів, студентів, учителів та учнів загальноосвітніх шкіл, усіх, хто цікавиться проблемами українського літературного відродження.Немає коментарів:

Дописати коментар