пʼятниця, 10 січня 2020 р.


ВИДАННЯ КНИГ АВТОРІВ ЗОЛОЧІВЩИНИ
ТА ПРО ЗОЛОЧІВЩИНУ у 2019 році

       У 2019 році краєзнавчий фонд Золочівської ЦРБ поповнився новими виданнями.

Золочівщина. Постаті (біографічний довідник) / Упоряд. Ю.Юречко. - Львів: Святогорець, 2019. - 324 с.
     До однотомника включено понад 1000 статей – коротких біографічних  довідок про державних, політичних, релігійних,  громадських, військових, господарських, культурних діячів, а також науковців, письменників, педагогів, лікарів, спортсменів золочівського краю, які тут народилися, жили,  або живуть), померли чи поховані.
    Книга доповнена довідковим апаратом. Розрахована на широку читацьку авдиторію краян. 
 


Шах Т. Нескорений «Крилатий»/ Тарас Шах. – Львів: Каменяр, 2018. – 169 с.
         В основі книжки відомого на Львівщині краєзнавця, педагога, громадського діяча – доля українського повстанця із села Підмонастир, що на Львівщині, Івана Керницького «Крилатого». Він відважно став на шлях боротьби проти окупантів – за вільне життя рідного народу, за побудову незалежної України.     Книга захоплює, занурює читача у вир подій, спонукає до переживань і співучасті. Складається враження, що сам побував у цьому вирі і на власні очі побачив усе зображене: неможливо забути вози з жахливо побитими людьми, яких везуть через усе містечко; таємне вінчання в церкві та заплакану їмость; єврейських лікарів, що ризикуючи життям, вчили надавати невідкладну допомогу військовим; працьовитих українських селян, які останні гроші віддавали на українські школи; убитого Івана Керницького у білій сорочці, яку він, очевидно, тримав у криївці для моменту, коли його життя буде покладене на вівтар Україні…
 Книга спонукає вчергове осмислити важливість та роль служіння, жертовності та наполегливості кожного громадянина у побудові української держави, подає вражаючі приклади мужності, мудрості, працьовитості та патріотизму.     Книга захоплює, занурює читача у вир подій, спонукає до переживань і співучасті. Складається враження, що сам побував у цьому вирі і на власні очі побачив усе зображене: неможливо забути вози з жахливо побитими людьми, яких везуть через усе містечко; таємне вінчання в церкві та заплакану їмость; єврейських лікарів, що ризикуючи життям, вчили надавати невідкладну допомогу військовим; працьовитих українських селян, які останні гроші віддавали на українські школи; убитого Івана Керницького у білій сорочці, яку він, очевидно, тримав у криївці для моменту, коли його життя буде покладене на вівтар Україні…   Книга спонукає вчергове осмислити важливість та роль служіння, жертовності та наполегливості кожного громадянина у побудові української держави, подає вражаючі приклади мужності, мудрості, працьовитості та патріотизму. Шалата М. Ім’я Шашкевича: Поезії / Михайло Шалатата. – Дрогобич: Коло, 2014. – 32с.

  
       З ім’ям Маркіяна Шашкевича (1811-1843) зв’язаний початок нової літератури, а властиво – початок духовного національного відродження на західноукраїнських землях.    Він – автор першої української «Читанки», –  до нього й слова такого у нас не було, – перший перекладач рідною народною мовою Святого Письма (Євангелій від Івана та – частково – від Матея).
   Поетичну збірку М. Шашкевичеві присвятив відомий дослідник і видавець його творів, поет і літературознавець Михайло Шалата. Передмову написав лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, поет Роман Лубківський.
 РУСАЛКА ДНІСТРОВАЯ. Фольклорно-літературний альманах "Руської Трійці" (1837): Науково-критичне  видання / Редактор-упорядник, автор вступної статті та коментарів уклад. М. Шалата. – Київ : Видавництво "Український пріоритет", 2019. – 224 с.


Цю книжку понад 180 років тому, напередодні появи Шевченкового "Кобзаря", уклали львівські романтики М. Шашкевич, І. Вагилевич та Я. Головацький, названі згодом "Руською Трійцею". Першим двом було тоді по 25, а третьому - 22 роки. Судилося цій книжці "Русалці Дністровій", започаткувати нову, народну літературу на західноукраїнських землях, а водночас - українське культурне і політичне відродження краю. Книжка наснажена великою любов'ю до народної пісні, до української старовини, до всього рідного; сильний у ній дух соборництва України. Сьогодні "Русалка Дністровая" - не тільки важливий документ суспільного життя української нації, але і фактор, що продовжує працювати на розвиток свідомості українців. Пропоноване видання "Русалки ..." розраховане на всіх, кому не байдужа українська духовність.

 


Михайловська (Корецька) І. Діалекти української мови (с. Словіта, Золочівський район, Львівська область): Словничок / Ірина Михайловська (Корецька). – Львів: Сполом, 2017. – 79с.
    До книжки, яка є своєрідним словничком, увійшли зібрані та записані авторкою дорогоцінні мовні скарби – діалектизми, говірки, прислів’я і приказки, характерні для сіл Львівщини, які потроху виходять з ужитку, але були повсякденними у мові старших родичів Ірини Михайловської (Корецької).
    Михайловська (Корецька) Ірина Теодорівна народилася в с. Словіта Глинянського (тепер Золочівського) району на Львівщині.
Закінчила Львівський державний медичний інститут. Спеціалізувалась і –вдосконалювалась у неврології, фітотерапії, гомеопатії, вертебрології (Київ, Москва, Донецьк, Сімферополь, Казань).
З шкільного віку писала вірші, була членом літературного гуртка при районній редакції, друкувалась в обласній, республіканській пресі, видала дві збірки поезій «Мамине джерело», «Мене лелеки кличуть» (1994 р.)
Любов до поезії, літератури, мови прищепили Ірині її мати, св.. п. вчитель-філолог Марія Корецька, вчитель української мови і літератури Федір Кріль, св.. п. керівник літературного гуртка райгазети, журналіст, поет Василь Мартинов, за що їм велика вдячність і низький уклін.
 Ірина Михайловська (Корецька) безмежно любить свій край, свій народ, його історію, традиції, звичаї; живе і трудиться серед своїх людей і для них.    Хала В. У давніх віків відлунні [Текст]: поезії / Василь Хала. - Тернопіль, 2013. - 50 с. 
    "У давніх віків відлунні" – третя поетична збірка талановитого літератора Василя Хали, який нині  живе і творить на Золочівщині.
      Автор звернувся до історії рідної землі – Галичини, присвятивши щирі рядки нашим давнім столицям – Галичу та Львову, а також переосмислив у віршах минувшину національних твердинь – Олеського та Поморянського замків. Звернувся поет і до легенд краю, які його полонили своїм патріотизмом та любов'ю.
  
 


         Іванчишин Н. Віра, надія, любов: вибрані  поезії / Надія Іванчишин. - Львів: Сполом, 2019. - 87с. 
Вірші, що увійшли до цієї збірки, це гімн високим духовним категоріям, завдяки яким удосконалюється  людське суспільство, рухається світ, очищаються космічні енергії. Віримо й утверджуємо добро, надіймось на щастя, любімо безоглядно - і немарним буде наше життя – закликає авторка. І переконливо звучать її сповнені світла й тепла поетичні рядки.Яворська І. Диво-папороть-цвіт: поезія / Ірина Яворська; Предслово Богдана Гірського. – Львів: Каменяр, 2019. – 86 с.
Нова книжка сучасної української поетеси із мальовничої Золочівщини, що у Львівській області, – це спроба з допомогою рідного слова відтворити глибинні почуття, що струменять із зболеного, чутливого серця нашого сучасника. вірші, які ввійшли у збірку, відверті і сповідальні, вони не переобтяжені надмірностями модерних асоціацій, однак метафоричні і образні.

Немає коментарів:

Дописати коментар