пʼятниця, 5 червня 2020 р.

Літературна панорама "Споминайте, браття милі..." ( 177 р. смерті М. Шашкевича)

  7 червня вшановуємо пам'ять  нашого земляка, славного сина Галицької землі  о. Маркіяна Шашкевича.  Помер поборник народності, рідної мови, родимої словесності дуже рано, після дев'яти місяців тяжкої хвороби, осліплий 7 червня 1843 р.   Пам'ятаймо, що це він, Маркіян Шашкевич, був духовним просвітителем і натхненним організатором у 1833 році гуртка "Руська трійця", це під його орудою укладали молоді будителі свідомості свого народу рукописний збірник віршів народною мовою під назвою "Син Русі" (1833р.), це він творив альбом "Руська зоря" в якому записував разом зі своїми побратимами промовисті народні афоризми і поетичні вислови. 
Є свідчення, що він та його однодумці уклали новий збірник "Зоря, писемце, присвященоє руському языку", але рукопис загубився...
    1836 р. вийшла брошура "Азбука і Abecadlo", якою він боронив  українське письменство від придушення його латинським алфавітом, уклав поет першу українську читанку для галицьких дітей.  Того ж року завершено роботу над підготовкою до друку і здійснено видання цієї галицької "зіроньки досвітньої"  - "Русалки Дністрової".
  Своєю літературною творчістю письменники "Руської Трійці" поклали початок новій, національній літературі в Галичині і на західноукраїнських землях взагалі.

    Ідейна і творча спадщина М.Шашкевича увійшла животворним надбанням у духовний світ українців, словянських народів, зайняла почесне місце у скарбниці європейської та світової культури. Вона є живим джерелом збагачення духовності сучасних поколінь і творення нових цінностей.     Пропонуємо вашій увазі унікальне видання, багаторічну працю Яреми Гояна присвячену світлій пам'яті Маркіяна Шашкевича - тритомник: Маркіян Шашкевич «Читанка для діточок» (оригінальний текст), «Читанка для діточок (адаптований текст), Маркіян Шашкевич «Апостол Духа. Портрет». 

  Цей тритомник є справжнім скарбом для читачів, а особливо цікавий вчителям, вихователям, батькам. Видання ілюстроване гравюрами лауреата національної премії України ім. Тараса Шевченка, академіка Василя Касіяна.
        Золочівська ЦРБ ім.Франка пишається тим, що з 2018 року є власником цього унікального видання, підтвердженого сертифікатом власника.


Сертифікат власності на колекцію


Немає коментарів:

Дописати коментар