пʼятниця, 5 червня 2020 р.

Трійця літо кличе в гості

День Святої Трійці - велике свято, відзначається на 50-й день після Пасхи, цього року 7 червня, і тому його ще називають П'ятидесятницею.

  Зміст християнської Тройці відповідає розповіді новозавітної книги "Діяння святих Апостолів", де йдеться про зійдення на учнів Ісуса Духу Святого у 50-й день після Воскресіння Ісуса Христа. З цього дня розкрилося дійство всієї Святої Трійці і люди навчилися поклонятися і прославляти три Лика єдиного Бога: Отця, Сина і Святого Духа.
   Цей празник ще називається Зеленими святами. На Зелені свята цвіте жито і, за народним повірям, виходять з води русалки. Тому вважалось, що в цей час не можна купатися в річці. В Україні довго зберігався звичай в русалчин тиждень розвішувати по деревах ткане полотно, "русалки  брали собі на сорочки і не робили шкоди людям".
   Зелений тиждень починається з четверга. Люди прикрашають свої житла клечанням - зеленими - зеленими гілками клена, липи. А підлогу встеляють запашними травами - любистком, мятою, татарським зіллям.
   У цей день дівчата йшли в левади чи ліс по полин. Після завивання оберегових вінків дівчата поверталися в село, а в Зелену неділю знову йшли  в той самий ліс, щоб розвити ті вінки. Кожна  пара оглядала свій вінок: чи ще свіжий, чи вже  зів'яв? По цьому судили про своє щастя.

Ой у Зелену неділю рано-раненько
Плели віночки дівчата собі тихенько.
Ой у Зелену неділю рано-раненькр
Ламали гілля в гаю дівчата дрібненько.
Хай росте жито, високе жито кущами,
Та ще й полите з неба рясними дощами.


Зеленими святами проводжали весну та зустрічали літо. У народі говорять: "Зелені свята відкривають ворота справжньому літу". А ще кажуть: "Трійця багата трьома святами: квітами, травами та рум'яним літом"

В читальному залі Золочівської ЦРБ оформлена святкова композиція "Трійця літо кличе в гості"

Немає коментарів:

Дописати коментар